Archive for December, 2011
Lättsåld kopiator
Ni ska faktiskt få mitt andra inlägg redan nu! Jag har ju haft en del saker på lager som inte har fått komma fram innan jag startade den här bloggen.
När jag jobbade med telemarketing så var ett av jobben en gång att sälja kopiatorer och reservdelar till företag. Det var faktiskt inte så svårt, för de kopiatorer vi sålde var kända för att vara bra och ibland sålde de sig nästan själva. Märket heter OKI och jag kommer ihåg att det fanns en massa olika modeller att välja mellan.
Tänk om allt hade varit så lätt att sälja som de var!
Telemarketing-tips
Hej, jag heter Sarah, men alla kallar mig för Suss!
Jag har jobbat en hel del inom telemarketing och jag har därför lite tips på hur man kan nå ut till sina kunder på bästa sätt.
Säg t.ex. att man ska sälja en kenwood bilstereo och man behöver argument till varför det här är en bra produkt. Försök då att ta reda på mer om stereon, förutom det som står i manuset, så att du kan svara på följdfrågor liknande.